Támhle letí deštník….

7.11.2012 napsal Libor 'Hellboy' Mužík

První letoun s kulometem střílejícím okruhem vrtule, který po pár výstřelech nespadl s rozstřílenou vrtulí.

Morane-L Parasol

Pavel Majoršin

Trocha historie na začátek:

 

 Morane-Saulnier Type L byl jedno, či dvoumístný pozorovací, a později provizorně stíhací letoun s křídlem typu parasol (na vzpěrách nad trupem) . Byl poháněn rotačním devítiválcem  Le Rhône, jeho křídla byla bez křidélek, s konci natáčenými pomocí drátových výpletů. Byl jako jeden z prvních letounů vyzbrojen kulometem, zde střílejícím bokem, mimo okruh vrtule. Později se na tomto typu zkoušela střelba přes vrtulový okruh, k zabránění prostřelení vrtule byla tato vybavena jednoduchými kovovými deflektory odrážejícímy kulky.

 

První klasické letecké vítězství stíhačky nad ozbrojeným soupeřem dosáhl Ronald Garros právě na letounu Morane L  vybaveném deflektory 1.května 1915. Dne 7.června 1915 na tomto letounu dosáhl britský letec Reginald Alexander John Warneford z 1.perutě RNAS sestřelu  prvního německého Zeppelinu (LZ.37) ve vzduchu. Moranů_Saulnier L bylo postaveno asi 600 kusů a mino francouzského letectva jej používaly i britské RFC a RNAS a Carské ruské letecké síly. Letoun byl též licenčně vyráběn u firmy Pfalz, s označením Pfalz A.I, A.II, ozbrojený jako Pfalz E.III.

 

Galerie modelu:

Morane Saulnier „L“ Parasol, AZmodel, 1/72

1 reakce to “Támhle letí deštník….”

  1. liborcio Napsal:

    Ty brdo, to je parada. Vyznaceni konstrukce, draty, napinaky, to vse v 1/72. Ta imitace cerne pasky kolem hran kridel by asi mohla byt rovnejsi, ale urcite to dela zvetseni te fotky. Nazivo to asi neni vubec poznat.
    Moc se mi ten model libi a inspiruje me.

Vložit komentář

XHTML: Můžete použít tyto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>